1. Anasayfa
 2. Bilim

Porselen Kaplama mı? Zirkonyum Kaplama mı?

Porselen Kaplama mı? Zirkonyum Kaplama mı?
0
Getting your Trinity Audio player ready...

Günümüzde dişlerin estetiğiyle ilgili kaygılar çığ gibi büyüyor. Durum da böyle olunca estetik dolgulara ve kaplamalara olan talepler artıyor. Kozmetik Diş Hekimliği derdimize deva olmakla birlikte, kaygılarımızdan kurtulmak için bize çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Kaplama yaptıracaklar için kaçınılmaz bir soru olan Porselen ve Zirkonyum ikilemini “maliyet” ve “estetik” ikilemi olarak ifade edebiliriz. “Bu durumu biraz daha açıklar mısınız?” sorularını duyar gibiyim :). Gelin birlikte inceleyelim.

Porselen Kaplama 

Porselen, kırılma eğilimi çok yüksek olan dental seramikten yapılır. Dental seramiğin bu kadar kırılgan olması istemediğimiz bir durum olduğundan dolayı altyapı olarak metal kullanırız. Bu metaller altın palladyum gibi oksitlenme ve diğer tepkimelere girmeyen altın, palladyum gibi metallerden oluşabilir, fakat bu metaller oldukça maliyetlidir. Bu yüzden metal altyapı genellikle paslanmaz çelik tercih edilir. Fakat paslanmaz çelik zamanla oksitlenme eğilimi göstereceğinden, dileğinde renklenme, hassasiyet ve diş-diş eti uyumluluğunu etkiler. Bu da porselen seçimimizde bize yön verecek oldukça önemli bir sonuçtur.

 

Zirkonyum Kaplama  

Zirkonyum ise porselene göre daha maliyetli, daha dayanıklı ve daha çok uyumlu bir materyaldir. Genellikle tercih edilen merakımız budur çünkü diş-diş eti uyumu oldukça yüksektir, bu da gıda çalışmalarını, besim birikimini engeller ve bu bölgede bakteri oluşumunun önüne geçer. Porselende gerçekleşen oksitlenme tepkimeleri, zirkonyumda minimumdur. Işık geçirgenliği oldukça yüksek olduğundan, dişler kendi dişlerinizmiş gibi doğal ve parlak görünür. Daha uzun süreli kullanılır, bu yüzden tercihimiz genelde zirkonyumdur. Daha önce de dediğimiz gibi, elbette maliyetlidir, bunun da bilgisini verelim.

 

Tepkini Seç!
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 0
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir