1. Anasayfa
 2. İnceleme

Mayıs Ayının Kitabı : Gece Yarısı Kütüphanesi

Mayıs Ayının Kitabı : Gece Yarısı Kütüphanesi
0

Selamlar!

Mayıs ayı bitmiş olabilir ama bu hakkında yazmak istediğimiz konulara engel değil elbette. Sonuçta Haziran bitmeden yazabilmek bu ara benim için büyük bir başarı. ☺

Birbirinden farklı hayatları yaşayabileceğinizi öğrenseniz düşünceleriniz ne olurdu? Hayattan beklentiniz kalmamışken sizin için planlanan olasılıkları görebileceğinizi söyleseler şaşırır mıydınız? Bunu öğrenecek olan bir karakterimiz var; Nora. Mayıs ayının kitabı –yoğunluktan okuyabildiğim tek kitap- Gece Yarısı Kütüphanesi idi. 2022 yılının en çok okunan ve 46 dile çevrilen kitabını açıkçası isminin beni çekmesinden dolayı beğenmiştim, hediye olarak geldiği için de ayrı bir tatlı olmuştu. ☺

Kitabın kahramanı Nora, hayattan beklentisi olmayan ve istediklerini tam anlamıyla yerine getiremeyen bir kişi iken aklında dönüp dolaşan düşünceler sonucunda hayatına son vermeye karar verir ancak ‘Gece Yarısı Kütüphanesi’ne düşer ve orada eskiden tanıdığı okul müdür Bayan Elm ile karşılaşır. Aslında hayatının birçok olasılığı olduğu ve hayatının farklı şekilleri olduğunu öğrenen Nora’nın karar vermesi gereken önemli bir konu vardır: Ölmeyi mi seçmeli? Yoksa yaşamayı mı?

Bazı kitapların okunma zamanı olduğunu söyleyen bir arkadaşım var ve bence kesinlikle haklı. Bu kitabı okumak için doğru zamanı seçememiş olabileceğimi düşünüyorum, yine de iyi ki okumuşum çünkü bana hayatımızı isteklerimiz doğrultusunda ve kimsenin etkisi altında kalmadan, başkalarını memnun etmeden yaşamamız gerektiğini bir kez daha öğretti. Aileniz, sevdikleriniz hayatınızın ilerleyen zamanların da ne kadar var olacaklar veyahut onları kendinizden çok düşünüp mutlu etmek isterken tekil olarak mutlu olmayı başarabiliyor muyuz? İsteklerimizi ne kadar ön planda tutuyoruz yoksa ertelemeyi mi seçiyoruz?

Kitabı ara vererek okudum, sonlarına doğru çok güzel mesajlar aldım. Okumak isteyen arkadaşlarıma tavsiye edebilirim. Farklı bir yazım tarzında kişisel gelişim kitabı olan Gece Yarısı Kütüphanesi için bir puan verecek olursam; 8/10. Birkaç sevdiğim alıntı ile yazımı sonlandırarak, okuyacak isteyen arkadaşlarıma şimdiden keyifli okumalar.

Her gün, her an yeni bir evrene giriyoruz. Boş yere hayatımızın farklı olmasını diliyor, kendimizi başkalarıyla ve kendimizin farklı versiyonlarıyla karşılaştırıp duruyoruz ama gerçekte çoğu hayat bir yere kadar iyi ve bir yere kadar kötü.”

 

“Yaşayamadığımız hayatların yasını tutmak kolay. Başka yetenekleri geliştirmiş bazı teklifleri kabul etmeyi dilemek kolay.”

 

“Kendime yalnızlıktan daha iyi dost bulamadım.”

 

“Çünkü Nora, öğrenmenin tek yolu yaşamaktır.”        

Tepkini Seç!
 • 5
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 0
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

"There is some good in this world,and it's worth fighting for". J.R.R. Tolkien

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir