1. Anasayfa
 2. İnceleme
Trendlerdeki Yazı

Linux Lite 5.0 ‘Emerald’ Yayınlandı

Windows işletim sisteminden sıkılanlara ve alternatif arayanlar için Linux Lite'ın yeni sürümü yayınlandı. Ubuntu tabanlı olan Linux Lite 5.0, yeni özellikler ve gelişmiş yazılımı ile karşımıza çıktı.

Linux Lite 5.0 ‘Emerald’ Yayınlandı
0
Getting your Trinity Audio player ready...

Windows 7 ve Windows 10 günümüzde  hala en çok tercih edilen işletim sistemleri. Windows 10’un çıkması ile birlikte Microsoft’un Windows 7 ile olan bağları gittikçe azaldı. Ve yakın zamanda desteğini tamamiyle kesti. Bu olay ile kullanıcıları Windows 10 işletim sistemini kullanmaya itti. Windows 10 her ne kadar yeni bir işletim sistemi olsa da, her güncelleme ile büyük sıkıntılar yaşamakta. Mayıs 2020 güncellemesi de aynı sorunu beraberinde getirdi. Bluetooth bağlantı sorunları, Realtek HD Audio sorunları ve en önemlisi olan DNS sıkıntısı. Buda kullanıcıları alternatif işletim sistemi olan Linux’e kapılarını açmalarına sebep oldu.

Linux tabanlı işletim sistemleri eski donanımlara sahip kullanıcılar için çok iyi bir seçenek. Gerek işlemci kullanımının az olması gerekse Windows gibi sorunlar çıkartmaması, onu çok stabil bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Açık kaynaklı işletim sistemleri arasında öne çıkan işletim sistemlerinden birisi de Linux Lite, hafif ve kullanımı kolay arayüzüyle en seçkin Linux dağıtımlarından birisi. Hem de yeni ve kararlı sürümü ile karşımıza çıktı.

Ubuntu 20.04‘e dayanan bu işletim sistemi, Linux çekirdeğinin 5.4.0-33 versiyonu üzerine yapılandırıldı. Gimp 2.10.18, Firefox 76.0.1, VLC 3.0.9.2, LibreOffice 6.4.3.2, Thunderbird 68.8.0 gibi popüler yazılımlar ile birlikte geliyor

Emerald kod adlı Linux Lite 5.0, bugüne kadarki en zengin özelliklerle donanmış Linux Lite sürümü olarak dikkat çekiyor. Yeni sürümünde, BIOS’un gelişmiş hali olan UEFI ve FireWallD isimli, yapılandırılabilir güvenlik duvarını sunuyor

Linux Lite 5.0, yeni alternatif uygulamar ile geliyor

Yazılım tarafında, Chrome tarayıcısı, SD kartlardan ve USB sürücülerden işletim sistemi kurabilmeyi sağlayan medya oluşturucu Etcher, mesajlaşma uygulaması Telegram, metin editörü yerine Zim, Linux, Mac ve Windows için platformlar arası dosya paylaşımı yapabilmeyi sağlayan NitroShare uygulamaları bulunmakta.

Linux popüler oyun platformlarını da destekliyor

En ünlü oyun platformlarından biri olan Steam’in oyunlarının çoğu Linux işletim sistemi tarafında uyumlu şekilde çalışıyor. Son dönemler de ücretsiz oyun dağıtan Epic Games‘te artık Linux işletim sistemi tarafından destekleniyor.

Linux Lite 5.0 ‘Emerald’ı denemek için Buradan indirebilirsiniz. Kurulum için ISO dosyasını Rufus programı USB belleğinizi yazdırıp kurmanız gerekiyor. Windows 10’un güncellemelerinden memnun değil ya da Windows 7’yi bırakmak istiyorsanız bu Linux yazılımı kesinlikle en iyi alternatif.

Tepkini Seç!
 • 3
  harika
  Harika
 • 18
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 0
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

"And high and noble as was Elemmakil, greater and more lordly was Ecthelion, Lord of the Fountains, at that time Warden of the Great Gate. All in silver was he clad, and upon his shining helm there was set a spike of steel pointed with a diamond; and as his esquire took his shield it shimmered as if it were bedewed with drops of rain, that were indeed a thousand studs of crystal"

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir