GÜNEŞ YÜZEYİNİN EN NET GÖRÜNTÜSÜ YAYIMLANDI
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

GÜNEŞ YÜZEYİNİN EN NET GÖRÜNTÜSÜ YAYIMLANDI

0

Daha önce sadece ders kitaplarında veya ansiklopedilerde bize gösterildiği kadar gördük güneşin şeklini. Bunların hepsini unutun.Güneşin yüzeyini görmenin vakti geldi.

Güneş yüzeyinin ilk görüntüleri yayımladı. Karenin sahibi Amerika’da bulunan National Science Foundation. Amerika’nın Hawaii eyaletinde bulunan “Inouye” isimli teleskop sayesinde güneşin detaylı yüzeyinin görüntülerini elde ettiler. Inouye, 30 kilometre çözünürlüğe sahip. Bu da onu dünyanın en büyük güneş teleskobu yapıyor.

Yukarıdaki resme baktığımızda güneş yüzeyinde bulunan bir granülün boyutunun ne derece büyük olduğunu görebiliyoruz. NSF direktörü France Córdova, “NSF , bu yer tabanlı teleskop üzerinde çalışmaya başladığından beri ilk görüntüleri hevesle bekledik” dedi. “Güneşimizin bugüne kadarki en ayrıntılı görüntüleri ve videoları artık paylaşabiliriz. NSF’nin Inouye Solar Teleskop’u, güneşin korona içindeki manyetik alanlarını haritalayabilecek. Bu teleskop uzay havasını neyin harekete geçirdiğine dair anlayışımızı geliştirecek ve nihayetinde tahmincilerin güneş fırtınalarını daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olacak. ”

Tepkini Seç!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Dünya insanı

Yorum Yap