Dördüncü Çağa Dair
 1. Anasayfa
 2. Middle-Earth
Trendlerdeki Yazı

Dördüncü Çağa Dair

0
Getting your Trinity Audio player ready...

Dünya da hala çok sevilen ve eşi benzeri yazılamamış olan Orta Dünya evreninde birçok hikaye bulunmakta.

Aslında bizlere böyle mükemmel bir başyapıt bıraktığı için Tolkien’e ne kadar teşekkür etsek az. Bildiğiniz üzere kendisi hayatı boyunca toplam 2 kitap tamamlayıp paylaşabildi. Belki de Orta Dünya evreninin en önemli zamanı olan ilk çağ, oğlu Christopher Tolkien tarafından tamamlanıp bizlere Silmarillion kitabın da sunuldu. Ama herkesin aklında şu soru vardı, peki dördüncü çağda ne oldu?

Dördüncü çağa dair bildiğimiz kesin şeyler bulunmakta. Bunlardan bazıları şunlar; Aragorn, Merry ve Pippin öldü ve mezarları yan yana koyuldu, Aragorn’un oğlu Eldarion Kral oldu, Legolas ve Gimli bir sal yaparak Ölümsüz Topraklara gitti, orklar artık bir mit ve sadece hikayelerde anlatılıyor.

Bunlar kesin olarak bildiğimiz şeyler. Tolkien dördüncü çağa dair bir hikaye yazmaya başlamış ve sadece bir bölüm yazarak bırakmış. Bu hikaye Unfinished Tales kitabında bulunuyor. Hikayeye göre bir grup geceleri çıkıp şehirde dolaşıyorlar ve yüzleri örtülü ama amaçlarının ne olduğuna dair pek bir bilgimiz yok. Kendi şahsi görüşüm ise bu grubun liderleri Mavi Büyücüler (Alatar ve Pallando). Hatırlarsanız Mavi Büyücüler doğuya gitmişlerdi ve bir daha haber alınamamıştı.

Şimdi diyeceksiniz bu kanıya nasıl vardın ? Hemen anlatayım, ilk çağın kötü efendisi Morgoth idi ve kendisi bir Vala’ydı, 2. ve 3. çağın kötü lideri ise Sauron‘du ve çok güçlü bir Maiadır. Gördüğünüz gibi kötülerin liderleri zamanla bir küçülme (ilahi anlamda) yaşıyorlar. Mavi Büyücüler ise Sauron kadar güçlü olmasalar bile birer Maia’dırlar ve bende olaya bu şekilde bakarak ikisinin kötülerin başı olabileceklerini düşündüm. Tabi ki de bu sadece bir tahmin gerçekte ne olabileceğine sanırım hiçbirimiz bilemeyeceğiz.

Tepkini Seç!
 • 5
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 4
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

"And high and noble as was Elemmakil, greater and more lordly was Ecthelion, Lord of the Fountains, at that time Warden of the Great Gate. All in silver was he clad, and upon his shining helm there was set a spike of steel pointed with a diamond; and as his esquire took his shield it shimmered as if it were bedewed with drops of rain, that were indeed a thousand studs of crystal"

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir