1. Anasayfa
 2. Spor

Bizden olanlar: Dünya Sporunun Zirvesindeyken Bile Geekliği Elden Bırakmamış 8 Sporcu

Bizden olanlar: Dünya Sporunun Zirvesindeyken Bile Geekliği Elden Bırakmamış 8 Sporcu
0

Geek kültürünün dünyanın tepesine çıkmadığı zamanlarda bir ünlünün hatta ünlü olmasa bile önemli sayılacak pozisyondaki birisinin ‘bizden’ olduğunu öğrenmek çok daha fazla anlam ifade ediyordu. Geek’lerin dünyayı ele geçirme planları yaptığı şu dönemde ise bir meşhurun geek olduğunu öğrenmek, 10 yıl öncesine kıyasla çok daha az heyecan yaratıyor bünyelerimizde ama halen bir ünlünün geek’liğini öğrenince “ehe ehe bizden biri” şeklinde tepkiler vermekten, bizimle benzer şeylere tutku duyuyor diye sempati beslemekten kendimizi alamıyoruz. İşbu yazı tutkularından ötürü sempatimize mazhar olan 8 üst düzey sporcuyu tanıtmaktadır, tanıtmaktadır diyorum zira bu isimler ünlü sporcular olmalarına rağmen pek fazla geek kimlikleri ile bilinmeyen isimler, şöyle başlayalım.

Shaquille O’neal – Basketbol
NBA tarihinin en değerli pivotlarından biri Shaq, 2.16’lık efsane basketbolcu 2013 yılında bir röportajda kendisini “Dünyanın en uzun geek’i” olarak tanıtmıştı. Kendisi iyi bir teknoloji takipçisi en son çıkan ürünleri mağazalarda tozlanmasını beklemeden almayı sevdiğini söyleyen biri. Bunun yanında Shaq 1997 yılında çok başarısız bir süper kahraman filmi olan Steel’de başrolü üstlenmişti, tabi sol pazusundaki büyük Superman dövmesinden anladığımız kadarıyla elinde olsa olmayı seçeceği süper kahraman Steel olmazdı muhtemelen, neyse, kısmet.

Ronda Rousey – Karma Dövüş
Eski UFC şampiyonu, yeni oyuncu ve part time Amerikan güreşçisi Ronda Rousey de geek’liğini gizlemeyenlerden. Kendisi ciddi bir Pokemon geek’i, o kadar ki bir dönem internette, Pokemon forumlarına moderatörlük yaptığını söylüyor. Favori pokemonu ise Mew. Dragon Ball Z hayranı olup küçükken Vegeta’ya aşık olduğunu itiraf ettiği röportajlarına da ufak bir internet aramasıyla ulaşabilirsiniz. Bunların yanında Rousey iyi bir World of Warcraft oyuncusu, Night Elf olarak takılıyormuş diyarlarda.

Chris Conley – Amerikan Futbolu
Adana doğumlu (sebep İncirlik Üssü) NFL yıldızı Chris Conley, bir Star Wars geek’i, hemde öyle sadece röportajlarıyla açığa çıkan bir geeklik değil onunki. 2014 yılında Georgia üniversitesinde oynayıp profesyonel kariyerine doğru hazırlıklarını yaparken bir yandan da baya emek ve mesai harcayarak “Retribution” isimli bir Star Wars hayran filmi çekti Conley. Bu 26 dakikalık filmde yazarlık ve yönetmenliğinin yanında oyunculukta yaptı. Yalnız filmi izlerken bir futbol sahasında birbirlerine ışın kılıcı sallayan karakterleri gördüğünüzde biraz asabınız bozulabilir, ben peşinen uyarayım.

Eugenie Bouchard – Tenis
Bouchard’ta kendisini geek olarak tanımlayan sporculardan, hatta The Big Bang Theory dizisinden Sheldon karakterini kendisine benzettiği için çok seviyormuş. Bu sevgi sadece ekrandan bakıp takdir etmekle bitmemiş Sheldon’ı canlandıran Jim Parsons ile tanışmış ve arkadaş olmuşlar. Bu arada evet, Bouchard’ın en sevdiği dizi benim pek haz etmediğim The Big Bang Theory. Dürüst olmak gerekirse Bouchard kendisini geek olarak tanımlamış ama tam olarak neyin geek’i olduğunu açık etmemiş, neyse eşik bekçiliği yapacak değiliz ya geekim demişse öyle kabul edeceğiz işte, sende gir içeri sevgili Bouchard bizdensin artık

Dele Alli – Futbol
İngiliz milli futbolcu Dele Alli bir video oyun geek’i. Bu geek’liğini bir süre önce açtığı twitch kanalıyla da dünya aleme açık etmekten çekinmeyen birisi. Şimdi Alli’nin kanalında oynadığı Fortnite, Call of Duty Black Ops 4 gibi popüler yapımlar “oyun kültürü ”nün neresinde duruyor o ayrı bir tartışma konusu ama bir önceki maddede de dediğim gibi eşik bekçiliği yapmayacağız, Dele Alli kendisini oyunsever olarak konumlandırdıktan sonra bize kabul etmek düşer.

CM Punk – Amerikan Güreşi/Karma Dövüş
2012 yılında Amerikan Güreşinin zirvesinde ve WWE’in marka yüzlerinden iken, kendisine yeni bir kariyer daha başlattı CM Punk. Bu kariyer hamlesi beklenmedik bir yöndeydi, kendisi bu hamlesini “Geek rüyası gerçek oluyor” şeklinde anlatıyordu. CM Punk bir güreş süperstarı olmasının getirdiği kuvveti kullanarak Marvel’ı önemli serilerinde yazarlık yapması konusunda ikna edebilmişti. 2015te Thor yazarak başladığı çizgi roman yazarlığı kariyerine Drax serisi ile devam etti. Halen Marvel bünyesinde deyim yerindeyse canı sıkıldıkça bir şeyler yazmaya devam etmekte, ne diyelim ünlü olmak bazen çok güzel ya.

Lance Briggs – Amerikan Futbolu
Kariyerinde 7 Pro Bowl maçı(Pro Bowl: NFL’in All Star müsabakası) bulunan oyuncu bu önemli spor kariyerinin yanına birde ufak çaplı bir yazarlık kariyeri ekledi. Lance Briggs dev bir çizgi roman geek’i, örnek bir geek gibi ilham aldığı işlerden kuvvet alarak bir şeyler üretmek amacıyla yola çıkıyor ve “Seraph” isimli kendi çizgi roman serisini yazıyor. Tabi yeni süper kahramanımız Seraph pek uzun ömürlü olamıyor ama olsun öyle ya da böyle Briggs ilham aldığı bu kültürün içerisinde de bir şeyler üretmiş oldu, önemli olan bu.

Tim Duncan – Basketbol
Listemizin son maddesi efsane basketbolcu Tim Duncan, kendisi geek’lerle dolu bir listede bile öne çıkacak kadar bizden bir insan. Onun geekl’iğini tanıtıp yazıyı kapatma işini, Duncan’ın 2016 yılında emekli olmasının ardından ona saygı duruşu niteliğinde yazılan bir yazıdan alıntı ile yapalım. “Tim Duncan’ın geek olduğuyla ilgili çok şey okumuşsunuzdur muhtemelen, bir de biz ekleyelim. Kendisi silme, has geek. Düzenli olarak Dungeons & Dragons oynuyor, rönesans fuarlarına katılmaktan keyif alıyor. Baya sağlam da bir oyuncu bu arada. Ve evet, kendisine o malum soru sorulmuş, NBA 2K’da kendisini alıp oynamaktan da haz alıyor. Biz eminiz, baya İngilizce yayın yapsak bir yerden dokunurduk Tim Duncan’ın hayatına. NBA tarihinin en muhteşem karakterlerinden biriyle bir şeyleri paylaşmaktan da fena hâlde gurur duyardık. Geride bıraktığın 19 muhteşem sezon ve bizde yarattığın sayısız efsane anı için teşekkürler Sir Tim!”

Tepkini Seç!
 • 2
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 0
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir