BİLİM DÜNYASINDA ÇARPICI GELİŞME:3 BİN YILLIK MUMYANIN SESİ YENİDEN HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ
 1. Anasayfa
 2. Bilim

BİLİM DÜNYASINDA ÇARPICI GELİŞME:3 BİN YILLIK MUMYANIN SESİ YENİDEN HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ

1
Getting your Trinity Audio player ready...

3.000 yaşında mumyalanmış bir bireyin sesi, Bilgisayarlı Tomografi (BT) taramasının ardından mevcut vokal kanalının kesin boyutlarının ölçümlerine dayanarak bir ses olarak yeniden üretildi. Leeds Şehir Müzesi tarafından yürütülen araştırma, Perşembe günü Scientific Reports dergisinde yayımlandı. Araştırmacılardan York Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Joann Fletcher, “Sesi yeniden yaratma tekniği bize uzun zamandır ölü olan bir kişinin sesini yeniden duyma imkanı verdi” diyor.

Sesin sahibi “The Leeds Mummy” olarakta bilinen Nasyemun isimli bir rahip. Firavun Ramses XI döneminde Thebes’te bulunan Karnak Kasabası’ndaki Amun Tapınağı’ında bir yazar ve rahip olarak çalıştı. Sesi, şarkı söylemeyi de gerektiren dini ritüel yönettiği dolayısıyla güçlü bir ses onun işinin önemli bir parçasıydı. Ölümden sonra, mumyalandı ve yaşam sonrası için hazırlandı. Kalıntıları mumya Leeds Şehir Müzesi’nde sergileniyor.

Araştırmacılar çıkan sesin “e” harfine benzeyen bir ses olduğunu söylüyorlar. Pek bir şey anlaşılmasa da bilim adına büyük bir adım olduğu aşikar. Bu adımın gelecekte insanların seslerini veya cümlelerini elde edebileceğimiz anlamına gelebilir. Joann Fletcher, “Her Mısırlı ölümünden sonra ruhunun konuşabilmesini umuyordu. Mısır inancına göre ölüp de tanrıların yanına gittiğinde iyi bir hayat yaşadığını, günah işlemediğini itiraf edebilmeliydi. Ancak tanrılar izin verirse ruh sonsuzluğa geçebilirdi, aksi takdirde kalıcı ölüm olurdu” ifadeleriyle sese verilen öneminden bahsediyor.

Profesör Fletcher, BBC’ye yaptığı açıklamada, Nesyamun’un ölümden sonra sesinin duyulmasının hayattayken dile getirdiği isteklerinden biri olduğunu söylüyor.

“Tabutunda bu isteği yazılı. İstediği buydu” diyor. “Bir nevi bu dileğini yerine getirmiş olduk.”

Tepkini Seç!
 • 2
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  haval_
  Havalı
 • 0
  mmm_
  Mmm...
 • 3
  wtf
  WTF
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın

Dünya insanı

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Awesome post! Keep up the great work! :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir