1. Ana Sayfa
  2. Askeri Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

BAYRAKTAR TB2 İÇİN DEV KARAR

BAYRAKTAR TB2 İÇİN DEV KARAR
+ - 0

BAYKAR firması tarafından üretilen Bayraktar TB2, sınıfının en iyi insansız hava araçları arasında yerini alıyor. Özellikle Suriye ve Libya’da yürütülen operasyonlarda kendisini kanıtlayan TB2, bir çok ülkenin dikkatini de üzerine çekmeyi başardı. Hâlihazırda Ukrayna, Katar ve Azerbaycan’a ihracatı yapılan TB2’ler bu ülkelerin ordularında aktif bir şekilde kullanılıyor.
Şüphesiz TB2 ile en çok ilgilenen ülke Ukrayna. Öyle ki Suriye’de yapılan operasyonlarda TB2’lerin başarısını gören Ukrayna 6 adet TB2, 3 yer istasyonu ve 200 akıllı mühimmat(MAM-L) sipariş etmişti. Ukraynalı yetkililer TB2 ile yakından ilgilendiklerini her fırsatta belirtiyorlardı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan son çatışmalarda Bayraktar TB2 yine sahneye çıktı ve Ermenistan unsurlarına ağır kayıplar verdirdi. Bayraktar’ın operasyonlarını yakından takip eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz saatlerde toplamda 48 adet Bayraktar TB2 satın almak istediklerini Türk yetkililere bildirdi.

İŞTE BÜYÜK KARAR

48 adet TB2 satın alma haberinin hemen ardından Ukrayna merkezli Defence Express şu haberi yaptı:
Ukrayna, Türkiye’den sipariş verdiği SİHA’ları yerel endüstri ile üretecek. Ukrayna ayrıca, üretilecek Bayraktar TB2 SİHA’ları üçüncü ülkelere satış hakkına da sahip olacak. Türkiye’nin mevcut olduğu pazarlara Ukrayna’nın girmeyeceği yönünde taraflar arasında mutabık kalındığı belirtildi.

Belirtmek isteriz ki böyle bir karar oldukça önemli. Bazı uzmanlara göre bu anlaşma karşılığında Ukrayna ile bazı alanlarda teknoloji transferi yapılmış olma ihtimali söz konusu. İlerleyen zamanlarda bu anlaşmanın nedenini öğrenebiliriz.

Yazı Kaynakları
Defence Express

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap